Aby ułatwić Państwu przygotowanie się do badania, przygotowaliśmy specjalny poradnik. Znajdują się tu odpowiedzi na najczęstsze pytania, jakie pojawiają się wśród pacjentów przed zabiegami. Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi wskazówkami.

 

Mammografia

Badanie można wykonać bez żadnego przygotowania. Najlepiej zgłosić się na badanie w dwuczęściowym ubraniu, aby łatwo było rozebrać się do pasa. W dniu badania należy wziąć kąpiel. Nie powinno używać się tego dezodorantu, talku, balsamu ani kremu od pasa w górę. Optymalnym terminem badania dla kobiet miesiączkujących jest 5 -10 dzień cyklu. Kobiety po menopauzie mogą badanie wykonać w dowolnym dniu.Badanie wskazane po 35 r.ż. Koniecznie należy przynieść poprzednie badania USG i mammografii (klisze), jeśli były wykonywane.

 

RTG kręgosłupa lędźwiowego

Wieczorem w dniu poprzedzającym badanie należy zażyć preparat X-PREP (środek o działaniu przeczyszczającym do kupienia w aptece na receptę) lub inny sprawdzony preparat, po którym nastąpi wypróżnienie. W dniu badania można zjeść tylko lekkie śniadanie. Na badanie należy zgłosić się ze skierowaniem od lekarza.

 

RTG jamy brzusznej

W ciągu dwóch dni poprzedzających badanie zalecana jest dieta półpłynna, nie należy jeść owoców, warzyw, słodyczy, ciemnego pieczywa ani pić soków oraz napojów gazowanych.

W ciągu 2 dni poprzedzających badanie należy przyjmować Espumisan 3 x dziennie po 3do 4 kapsułek ( środek odgazowujący – dostępny w aptece bez recepty). W dniu poprzedzającym badanie należy wypić jedno opakowanie X-PREP (środek o działaniu przeczyszczającym, do nabycia w aptece na receptę), wg załączonego sposobu stosowania, Osoby z niedowagą, w podeszłym wieku lub silnie reagujące na środki przeczyszczające powinny zażyć ok. połowę opakowania.

W przeddzień badania nie należy jeść kolacji. W dniu badania należy pozostawać na czczo - nie należy jeść, pić ani palić papierosów. Do wlewu kontrastowego w dniu badania należy wykonać lewatywę ( używając do tego celu preparatu Enema – dostępnego w aptece bez recepty). Na badanie należy zgłosić się ze skierowaniem od lekarza.W ciągu dwóch dni poprzedzających badanie obowiązuje dieta półpłynna, nie należy jeść owoców, warzyw, słodyczy, ciemnego pieczywa ani pić soków i napojów gazowanych.

 

USG jamy brzusznej

Badanie USG jamy brzusznej należy wykonywać na czczo !
W dniu badania nie należy jeść ani pić i nie powinno się żuć gumy ani palić papierosów. (każdy bodziec pokarmowy przygotowuje układ pokarmowy do trawienia i zmienia jego obraz!!!).

 

USG nerek

Badanie USG nerek zawarte jest zarówno w badaniu USG brzucha jak i układu moczowego-może być wykonane na czczo i po piciu płynów.

 

USG pęcherza moczowego i prostaty

Na badanie należy przybyć z wypełnionym pęcherzem.
Zalecamy, aby godzinę przed badaniem wypić 1 - 1,5 litra wody niegazowanej. (Czas konieczny dla przefiltrowania tego płynu przez nerki jest często ważniejszy niż bezwzględna jego ilość!!!). Pacjent może pić w zasadzie dowolne płyny - nawet kawę lub herbatę. Jeżeli Pacjent ma skierowanie na dwa badania jamy brzusznej układu moczowego lub jamy brzusznej prostaty lub jamy brzusznej
USG ginekologiczne (jajniki i macica) przez brzuch to należy umówić dwa terminy badań z godzinną przerwą.

Po badaniu jamy brzusznej na czczo, należy wypić 1-1,5 litra wody i po godzinie dopiero można wykonać drugie badanie. Do badania nerek nie trzeba przygotowania. Można je wykonać na czczo i po posiłku (lub po piciu płynów). Pacjenci z tendencją do wzdęć proszeni są o przyjmowanie w ciągu 2 dni poprzedzających badanie preparatu Espumisan 3 x dziennie po 3do 4 kapsułek ( środek odgazowujący – dostępny w aptece bez recepty).

 

USG piersi

Najlepiej wykonać badanie miedzy 5 a 10 dniem cyklu miesiączkowego. Zalecamy przedstawienie lekarzowi opisów poprzednio wykonanych badań, w tym, mammografia (jeśli była wykonana).

 

USG ginekologiczne - przez powłoki brzuszne

Godzinę przed badaniem należy wypić 1,5 litra płynu niegazowanego.Badanie należy wykonać z pełnym pęcherzem moczowym

 

Badanie urodynamiczne

Pacjent:

- nie musi być na czczo,

- przed wejściem do pokoju badań powinno opróżnić się pęcherz moczowy,

jeżeli jest problem z regularnym wypróżnieniem to dzień przed badaniem wskazane jest zastosowanie delikatnych środków przeczyszczających,

wykonać toaletę krocza i okolic, tak jak przed badaniem ginekologicznym.